Ο Μ. Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος

Domino News
Domino News
Αύγουστος09/ 2018

Ο Μίλτος Τεντόγλου ο νεότερος Έλληνας που κατακτά την κορυφή της Ευρώπης στο αγώνισμά του

Σε ηλικία 20 ετών ο Μίλτος Τεντόγλου ανάγκασε την Ευρώπη να υποκλιθεί στο ταλέντο του. Ο νεαρός πρωταθλητής του μήκους με άλμα στα 8,25 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Βερολίνο.

Ο αθλητής του Γκεόργκι Πομάσκι έδειξε από το πρώτο άλμα τις διαθέσεις του και ας μην είχε καλό «πάτημα».

Ξεκίνησε με 7,96, ακολούθησε ένα στα 7,80 και με το τρίτο έφτασε τα 8,00, παρόλο που πάτησε, σχεδόν, 20 εκατοστά πίσω από τη βαλβίδα.

Το τέταρτο άλμα του ήταν άκυρο και στο πέμπτο, με αντίθετο άνεμο, έκανε ατομικό ρεκόρ και έφτασε τα 8,25, επίδοση που τον έφερε στην πρώτη θέση και «έκοψε» τα πόδια των αντιπάλων του.

Στο τελευταίο άλμα, και αφού είχε εξασφαλίσει την πρωτιά, ο Μίλτος Τεντόγλου πήδηξε, ενώ τα μεγάφωνα έπαιζαν «Ζορμπά».

Δεύτερος ήρθε ο Γερμανός Φάμπιαν Χέινλε με 8,13 και τρίτος ο Ουκρανός Σέρχι Νικιφόροφ με 8,13.

Ο Μίλτος Τεντόγλου ασχολήθηκε, αρχικά, με το παρκούρ και ύστερα διακρίθηκε στο μήκος σε ευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο στις μικρές ηλικιακές κατηγορίες.

Τεντόγλου: Θα μπορούσα να πάω καλύτερα

«Δεν ξεκίνησα τον αγώνα όσο καλά θα ήθελα, αφού έκανα τεχνικά λάθη και δεν έβγαλα το άλμα που έπρεπε. Παρόλα αυτά ένιωθα καλά μέσα στον αγώνα και θεωρώ πως δικαιολογημένα βγήκε μια καλή επίδοση και το μεγάλο άλμα. Αισθάνομαι τέλεια, αφού πέτυχα τον στόχο μου και συνεχίζω την προσπάθεια μου» είπε ο Μίλτος Τεντόγλου με το τέλος του αγώνα και το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο μήκος, το 24ο συνολικά και 9ο χρυσό, αλλά ταυτόχρονα και το πρώτο αυτού του χρώματος από άλτη του μήκους.

Και συμπλήρωσε ο άλτης της ΓΕ Γρεβενών: «Θα μπορούσα να είχα πάει και καλύτερα, ωστόσο αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα και αυτό είναι το επιθυμητό. Η ατμόσφαιρα στο στάδιο ήταν πολύ καλή. Είναι δύσκολο να φτάνεις εκεί που θες, ωστόσο αν το βάλεις στόχο μπορείς να πετύχεις. Αρκεί να έχεις σχέδιο και να κάνεις αυτά που πρέπει. Κρατώ την εμπειρία και συνεχίζω».

Πηγές: kathimerini.gr / ΑΠΕ – ΜΠΕ